Uputstvo za primenu
Preduzete su mnoge mere da se obezbedi da se GTIN-ovi tačno prenose unutar lanca snabdevanja. Ovim se obezbeđuje da se podacima sa skeniranog bar koda mogu pridružiti tačni i ažurni podaci. Posebno je važno za jedinice koje se skeniraju na naplatnim mestima (POS), gde odsustvo tačnih podataka može imati zakonske implikacije.
GTIN omogućava rešenje za identifikaciju bilo koje jedinice u lancu snabdevanja sa kojom se trguje (određuje cena, fakturiše ili naručuje). Korišćenjem identičnih pravila za dodelu minimiziraju se sveukupni troškovi lanca snabdevanja svih partnera koji u njemu učestvuju.
Uputstvo za primenu je namenjeno za sve jedinice. Razvili su je proizvođači, distributeri i maloprodavci da bi eliminisali konfuziju između identifikacije proizvoda i liste proizvoda u maloprodavčevoj bazi podataka.
- Dodela GTIN-a, i njegovo bar kodiranje su dati pravilima u Opštim GS1 specifikacijama.
Proizvodna lista je svrstavanje novog proizvoda u asortiman trgovinske organizacije. Ona se dogovara između snabdevača i kupca.
Primer: Dodela GTIN-a treba da bude nezavisna od proizvodne liste.
- Zbog potrebe upravljanja ili obezbeđenja tačnih informacija za krajnjeg potrošača, promene na jedinici mogu zahtevati novi GTIN. Novi GTIN ne nalazi se automatski na novoj listi.
Primer: Ako promena zahteva novi GTIN u prikazanim proizvodima,
to ne treba da automatski bude okidač za novu proizvodnu listu.
- GTIN dodela i lista u bazi podataka treba posmatrati kao dve potpuno autonomne odluke : GTIN dodela nije predmet pregovaranja.
- Vlasnik marke dostavlja svojim klijentima sve informacije koje se odnose na izlistane jedinice, idealno putem EDI poruke ili preko elektronskog kataloga ali ne kasnije nego kada je proizvod izlistan. U slučaju vremenski ograničenih promocija ili evolucije proizvoda, ova informacija se prenosi uglavnom unapred, dozvoljavajući maloprodavcu da je oceni i interno prosledi dalje.